Babské rady

Bojujeme s otoky

Pokud jste ve stavu, že chcete pěkné nožky jako na obrázku A, ale realita odpovídá spíš obrázku B, pak je tento článek napsán pro Vás a vězte, že se nepojednává o obezitě. Rozhodně tento nehezký stav neřešte hubnutím, snaha bude marná. Nejste tlustá, jste oteklá a to je velký rozdíl. Snažte se především odhalit příčinu nehezkého vzhledu Vašich nožek.

Otoky nohou (tj. kotníků, lýtek, kolen, stehen) a nejen jich mohou mít různé příčiny. Pokud se Vám podaří důvod otoků odhalit, máte napůl vyhráno. Bývá to ale zapeklitá hádanka.

Srdce
Srdeční onemocnění a dysfunkce mohou a často bývají příčinou otoků především ve starším věku. Z bylinek můžeme činnost srdce podpočit buřinou srdečníkem nejlépe ve formě kapek (např. od firmy Naděje Mgr. Podhorné). Dobré je také dopnit většinou chybějící minerály, jako např. hořčík, vápník, draslík…

Ledviny
Pomalé či nemocné ledviny jsou bezpochyby příčinou mnohých otoků. Nezoufejme, kapacita ledvin je obrovská, zkusme jim ulehčit práci a ony se nám odvděčí lepší výkonností. Předně je nutné dodržovat pitný režim, avšak nedohánět pití večer. Po 18h pijte už jen na žízeň, protože ledviny se chystají odpočívat. Pokud trpíte zároveň na váčky po očima, zkuste měsíc opravdu nepít na noc mnoho tekutin a přes den vydatně popíjejte ledvinový čaj (směs: celík zlatobýl 3 díly a po 1 dílu: přeslička, truskavec, vrbice bílá – hotový, porcovaný vyrábí firma Apotheke). Uvidíte, že váčky zpod očí zmizí a otoky se celkově zlepší. Pokud máte ovšem váčky i nad očima, bude na vině slinivka (viz dále), avšak i u otoků horních výček se tento čaj osvědčil. Lenivé ledviny je dobré prohřát pitím zázvorového čaje nebo používáním jalovce jako koření. Jalovičky můžete také jíst, doporučuje se 5 kuliček koření denně. Vynikající jsou pochopitelně kapky z jalovce, které si snadno vyrobíte macerací koření jalovce v alkoholu. Firma JUST (Nahrin) prodává jalovcový med (spíš sirup), který je vhodný i pro děti. Slabé ledviny můžeme hýčkat především dostatkem tepla, kvalitními laktobacily a pomáhají také nenasycené mastné kyseliny omega 3 a 6.

Křečové žíly
Chronická žilní nedostatečnost, která jednoznačně za otoky dolních končetin stojí, se může projevovat viditelným křečovými žílamy nebo existují i vnitřní žíly, tedy křečové žíly skryté. S touto poruchou souvisí také noční křeče v nohách, bolesti nohou, syndrom neklidných končetin atd. Rozhodně nasaďte hořčík a vyzkoušejte jeho různé formy: šumivý, v kombinaci s vápníkem, Magne B6, v kombinaci s draslíkem (prodávají v DM drogerii jako Kalium-magnesium pytlíčky s třešňovou příchutí), v bylinkách a potravinách (gutukola, oříšky, kvalitní čokoláda…). Při křečových žilách (a červených žilkách) se doporučuje užívat rutin na zpevnění cévních stěn. Rutin je vitamín, který je hojně obsažený např.v pohance, amaranthu nebo ho můžete koupit v lékárně v tabletách. Z léků na předpis je pak opravdu účinný a ověřený Detralex, ideální je podávání 2 tablety ráno na lačno. Zapřísáhlí zastánci všeho přírodního a nechemického se ho nemusí bát. Jedná se v podstatě o laboratorní flavonoid, tedy žádný dryák. O tom, že křečové žíly a cigarety jsou smrtelnou kombinací, jistě netřeba hovořit a že s cigaretkou v ruce křečové žíly jen tak nespravíme, je snad každému jasné.

Stavy po operaci, úrazu nebo infekci
Při operaci či vážném úrazu může dojít k zásadnímu porušení toku mízních cest a následně pak k otokům. Otok se může objevit klidně až 10 let po operaci. Obdobně při zákeřné infekci může dojít k jakémusi zaslepení mízních cestiček a to také vede k otoku. Zde pomůže obvykle lymfodrenáž a čaje na podporu toku lymfy (čaj Lymfodren od Ryor). Co však bylo přeseknuto, už nespravíme a takové otoky přetrvávají. Zejména reflexní lymfodrenáž však dokáže ulevit i od vážnějších od otoků na delší dobu.

Antikoncepce a hormonální léčba
Gynekologové si to možná nepřiznají, ale nohy leckeré slečny či paní se po několika letech užívání hormonů mění v nevzhledné válce. Kolínka a kotníky mizí pod strašlivou clonou otoků. Po dohodě s rozumným gynekologem proto změňte druh preparátu za takový, který otoky způsobuje v měnší míře. Naprosto se v souvislosti s otoky bohužel neosvěčily zdánlivě šetrné antikoncepční náplasti, podkožní hormonální implantáty či antikoncepce formou injekce. Je-li to možné, zkuste se obejít bez hormonální antikoncepce. Klimakterium pomohou překlenout i bylinky jako šalvěj muškátová nebo lékořice a potravinové doplňky s mateří kašičkou. Pokud nechcete nebo nemůžete hormonální léky vysadit, otoky mohou být poměrně slušně alespoň redukovány reflexní lymfodrenáží. Efekt splasknutí nastává po absolvování kúry 6-10 masáží a vydrží zhruba půl roku, pak se otoky způsobené nadále užívanými léky zpravidla pozvolna vracejí.

Těhotenství
Některé ženy trpí na otoky během těhotenství, zejména pokud třetí trimestr spadá do letního období. Omezeně lze využít techniky lymfodrenáže, zejména reflexní lymfodrenáž není v těhotenství kontraindikována. Jelikož otoky v těhotenství pravděpodobně souvisí také s nerovnováhou hormonů, zvýšením hladiny cukru a přemnožením kvasinek osvědčilo se proti otokům užívat ráno na lačno 1 vrchovatou lžičku kokosového oleje. Jinak pochopitelně sprchovat studenou vodou a nohy nahoru. Otoky se tím výrazně redukují.

Kvasinky
Souvislost mezi přemnožením kvasinek v těle a otoky je sice zatím neprokázaná, nicméně zjevná. Pokud tedy zároveň s otoky trpíte na kvasinkové infekce, výtoky či plísně všeho druhu, zkuste nasadit do boje proti nim kyselinu kaprylovou ve formě tobolek (od firmy Swanson) nebo užívejte kokosový olej (vrchovatou lžičku ráno na lačno). Nezapomeňte, že zpět dobytá území po poražených kvasinkách je potřeba okamžitě osídlit kvalitní kulturou laktobacilů!

Otoky z pohledu tradiční čínské medicíny
Tradiční čínská medicína nám skýtá pohled na otoky zcela z jiného úhlu a je zajímavé, že vše co bylo shora řečeno, se zde jaksi potkává. Dle čínských tradic stojí za otoky dolní poloviny těla jednoznačně nerovnováha na meridiánu slinivky/sleziny. Zde nutno podotknout, že Číňané považují slinivku a slezinu za tentýž orgán, resp. shodnou energii. Je-li slinivka/slezina podchlazena či zaplavena vhkostí dochází k otokům a expanzi vlhka v dolní polovině těla. Příčinou této mrazivé blokády prý může být vrozená dispozice, antibiotika, hormonální léčba (hleďme!), stres nebo nezdravý životní styl. Kromě hruškovitého tvaru postavy do příznaků této nerovnováhy spadají také výtoky, opakované záněty močového měchýře, průjmy a nadýmání, celiakie a jiné patologické zajímavosti. Tradice zde velí vnitřně prohřívat, vyhýbat se chladným potravinám, dopřávat si teplé, prohřáté a červené potraviny. Netrapte se tím, že Vám nechutnají studené či syrové potraviny, oslabená slinivka /slezina po nich beztak nebaží, dopřejte jí raději dušenou zeleninu než chladný čerstvý salát a na zmrzlinu prostě s klidem zapomeňte. Doporučuje se popíjet zázvorový čaj, hojně užívat semínková a prohřívající koření (badyán, skořice) a zajímavou obilninou je v případě léčení sleziny tzv. slzovka obecnázvaná též porcelánová nebo čínská (Coix, Yi Yi Ren, Yimi, job’s tears). Slzovka se upravuje nejprve opražením (uzavře se uvnitř pro slezinu tolik léčivá horkost) a pak se vaří jako kaše, přidává do rýže, nastavované kaše, pomazánek apod. Ze slzovky lze připravit také čaj. Slzovka má prý moc vyloženě vytahovat a vysoušet přebytečnou vodu z tkání, chce to každopádně čas a pravidelnost, jedna kaše asi zázraky neudělá. Slzovku seženete v prodejně zdravé výživy nebo na internetu. Nově doplňuji informaci o preparátech MUDr. Hoffmanna, které jsem právě vyzkoušela a zdají se být účinné: TCM105 Vysušení zvlhlé krajiny a 022 Tanečnice z hruškové zahrady.

http://www.rc-iris.cz/sluzby/masaze-se-zamerenim-na-lymfaticke-cesty

Psychika
Psychická pohoda nebo spíš nepododa hraje v případě otoků důležitou roli. Stres, napětí, vyčerpnání, dlohodobý smutek…to vše může k otokům přispívat. Můžeme se na tyto souvislosti dívat z hlediska populární psychosomatiky nebo čistě racionálně. Jednoduše řečeno: v napjatém, neuvoněném těle nic neproudí, jak má a něco někde zkrátka stagnuje a hromadí se. Pokud jste uzlíček nervů, nedivte se, že Vaše tělo s tím má problémy. Vrátíme-li se zpět ke zmiňované psychosomatice, tak ta nás navádí, abychom se v souvislosti s otoky zaměřili na tato témata: vypouštění, odpouštění, hromadění, umanutost, manipulace, pocit nevděku…V případě otoků platí především rada: Hoďte starosti za hlavu! Už slyším:“ Ale ono to nejde… nic není tak snadné, jak se to řekne… oni by se beze mne to a to:“ Ale to je přece naprosto irelevantní, svět běží dál i bez našeho stresu. Dělejte vše, jak je to potřeba a jak nejlépe to jde, ale zkuste to celé méně prožívat, najít si jiný úhel pohledu, veselejší…každopádně je to veliká výzva :o)  Navíc slinivka/slezina se dle tradiční čínské medicíny vyčerpává starostmi a přemítáním, dopřejte jí proto radost, lásku a pohodu. Škarohlídům (kteří už se nadechují se svým „Ale…“) nutno připomenout, že láska není nic závislého na vnějším světě. Vychází z nás a odvíjí se od našeho vnitřního vnímání situace. Nikdo Vás zrovna teď momentálně nemá rád? Nevadí, hoďte o za hlavu, mějte se rádi sami. Zde kupodivu zabírá i havajská Hooponopono mantra: Miluji tě, miluji tě, miluji tě…(do zblbnutí ;o)…taková zasmušilá osamělá slinivka hned radostí pookřeje.

Lymfodrenáže
Otoky se dají dobře korigovat vhodně zvoleným a správně provedeným ošetřením lymfatických cest, tzv. lymfodrenáží. Pokud máte pocit, že celý tento článek je reklamou na reflexní lymfodrenáž, pak tedy rozhodně máte pravdu. Reflexní lymfa je to nejlepší, co německá reflexní škola v posledních letech světu dala. Existují a praktikují se i jiné druhy ošetření lymfatických cest (klasická manuální lymfodrenáž, římská lymfodrenáž, vakupres..), pouze reflexní ošetření lymfy má ale ty výhody, že je bez kontraindikací, můžete na něj docházet i nepravidelně, navozuje přirozené sebeléčebné procesy v těle. Navíc výsledky jsou vidět již po první terapii. Nevýhodou je, že nikdy nevíte, který otok zrovna splaskne a co je pro tělo prioritní problém. Nemůžete přijít a říct terapeutce, že chcete splasknout jen levý kotník, protože metoda má komplexnější účinky a tělo nejdřív pořeší třeba otok na hrudi a na kotník dojde až časem. Nicméně právě proto, že terapie se provádí na bodech na chodidlech, jsou účinky zjevné především právě na dolních končetinách. Pro dlouhodobý efekt splasknutí je dobré absolvovat 6-10 terapií, ale již jen jedno ošetření výrazně uleví.

Cvičení

Je pravda, že pro správnou funkci lymfatického systému je pohyb důležitý. Avšak bohužel aerobní cvičení, posilovaní, jízda na kole apod. nemají na již vytvořené otoky vliv nebo jen malý. Naopak při vážnějších otocích se doporučuje naprostý klid. To je ten důvod, proč dřete měsíce v posilovně a stehna ne a ne zhubnout. Jako vhodné cvičení při otocích se jeví trénink na posilovacích stolech, kdy máte prakticky po celou dobu cvičení nohy nahoře a stroje jaksi cvičí za Vás. S ohledem na zklidnění psychiky a práci s energií je také rozhodně vhodná jóga. Plavání je zase dobré kvůli ochlazení končetin.

Babské rady z herbářů

Podle Janči a Zentricha je na povzbuzení sleziny vynikající černuchové víno. Asi lžíci semínek černuchy damašské (černý kmín, kumin) podrtíme v hmoždíři, zalijeme 0,7l červeného vína, přivedeme k varu, 1 min. vaříme, osladíme 1lžící medu a přečedíme a slijeme do uzavíratelné lahve. Uchováváme v ledničce. Užíváme maximálně 1 lžíci denně. černuchu seženete na internetu nebo v indických prodejnách nebo si ji musíte přivézt z dovolené z Egypta, Turecka apod. Je to trochu jiná odrůda než vyroste se semínek zakoupených v zahradnictví. Černuchové semínko se podobně jako kmín přidává do těsta na slané pečivo, placky, růžných kaší, rizot, masitých i vegetariánských jídel. Rozhodně stojí za vyzkoušení.

Základní zásady v boji proti otokům:
1) nohy nahoru – stará babská rada, která opravdu funguje
2) chladit – pomáhá sprchování studenou vodou či plavání v chladné vodě
3) duševní relax – dejte nohy nahoru i v přeneseném smyslu, prostě si dopřejte klid v duši
4) Detralex – protože opravdu funguje na křečové žíly
5) omezit sladké – ne kvůli hubnutí, ale abychom omezili růst kvasinek a dopřáli oddech slinivce
6) změnit druh hormonální léčby
7) lymfodrenáže
8) nasadit bylinky a doplňky stravy dle druhu příčiny
9) vydržet – zlepšení se jistě dostaví již po měsíci, ale abychom dosáhli skutečné nápravy, musíme svým nohám věnovat měsíce i roky potřebné péče

Případné dotazy směřujte na email: info@rc-iris.cz

Přeji hubené nožky bez otoků :o)

Valérie Keltnerová

 

 ———————————————————————————————————–

Vitamin C

Vitamin C představuje 80% celé naší potřeby vitaminů. Hraje důležitou roli v metabolických procesech  a je nezbytný pro udržení dobrého zdravotního stavu. Podílí se významně na obnově a udržování pojivové tkáně. Efektivně působí při antioxidačních dějích. Preventivně působí proti různým typům infekcí, posiluje imunitní systém, pomáhá udržovat optimální hladinu cholesterolu v krvi. a eliminuje účinky karcinogenů. Pomáhá také hojit rány a popáleniny.Zvyšuje odolnost vůči stresu, podílí se na biosyntéze látek vznikajících při stresových situacích. Zlepšuje vstřebávání železa rostlinného původu. Působí při syntéze kolagenu, a je tak nezbytný při poraněních a zlomeninách.

Denní dávka vitaminu C představuje asi 30-80 mg. Vitamin se však těžko vstřebává a naše tělo ho navíc nedokáže skladovat, proto je jeho podávání vhodné zejména formou potravin či preparáty s postupným uvolňováním (Cetebe, Celaskon 500 effect). Lepší vstřebávání vitaminu C podporuje vitamin P (rutin, citrin – vyskytující se v pohance a bílé části slupky citrusových plodů).

Vyšší potřebu mají např. lidé žijící u frekventovaných silnic, kuřáci, alkoholici, náruživí pojídači  uzenin ale i ženy užívající hormonální antikoncepci. Dále je nutný zvýšený přísun tohoto vitaminu při vleklých, chronických chorobách, stresech a socích. V průběhu silné emoce, záchvatu hněvu apod., lze spálit až 3000mg vitaminu C.

Při epidemiích nachlazení a chřipek se doporučuje preventivní dávka až 200mg. Hlásí-li se již první příznaky choroby zvyšte přísun vitaminu C i na 1g denně (s ohledem na výše uvedené problémy se vstřebáváním a skladováním).

Nedostatek vitaminu C se často projevuje nepřirozeně červenými žilkami na spodní části jazyka a drobnými rudými skvrnkami (angiomy) na ramenou i jiných částech těla. Dalším symptomem je pak zvýšená krvácivost dásní při čištění zubů nebo kousnutí do něčeho tvrdého.

Citrusové plody, zvláště pak citróny a pomeranče, jsou obecně považovány za nejvydatnější dostupné zdroje vitaminu C. Bohatší a dostupnější zásobárnou jsou však pro nás podzimní šípková strniště. 100 g čerstvých šípků obsahuje až 550 mg vitaminu C. Můžeme je sušit a užívat např. ve formě čajů celou zimu, protože na své vydatnosti mnoho neztrácejí. Dostatek tohoto vitaminu poskytuje také  nať petržele (až 190mg na 100g hmoty) nebo černý rybíz (140-260mg na 100g hmoty). Oproti tomu 100g propagovaných dovozových citrusů vydá jen 20-70mg vitaminu C. Ovoce má jinak vesměs málo vitaminu C, jablka a hruška téměř žádný.

Obsah vitaminu C v některých potravinách:

čerstvé šípky (100g)  550 mg
sušené šípky (100g) 160 až 1140 mg
plody rakytníku (100g) 200 až 600 mg
černý rybíz (100g) 150 až 260 mg
jahody (100g) 45 až 234 mg
citróny (100g) 20 až 70 mg
pomeranče (100g) 15 až 50 mg
křen (100g) 120 mg
paprika (100g) 130 mg
nať řeřichy (100g) 60 až 90 mg
petržel (100g) 130 mg
kopřiva (100g) 80 mg
mochna husí (100g) 200 mg